Mobil Erişim Numaramız 0 555 156 7075 : Cep
Whatsapp Numaramız 0 555 156 7075 : Whatsapp Mesaj
ViberNumaramız 0 555 156 7075 : Viber Mesaj


Ukrayna yemekleri mutfağında yemeniz gereken en lezzetli 6 yemek! Afiyet Olsun!


Ukrayna’ya gittiğinizde bu ülke ile özdeşleşmiş yemekleri, tatlıların tadına bakıp Ukrayna’ya ait lezzetleri tanımak, Türkiye’ye döndüğünüzde ise ağzınızda kalan güzel tatları çevrenizdekilere de tavsiye edebilirsiniz.1. Borsch

Borsch çorbası Ukrayna geleneksel mutfağının lezzetlerinden biridir. Borsch çorbası daha çok kış aylarında tercih edilir.
Çorba içindekiler Ukrayna’nın her bölgesine göre değişebilir. Klasik Borsch çorbası dana eti, lahana, patates, pancar kökü, havuç, maydonoz, soğan ve domates sosudan oluşmaktadır.
Bu çorba yeme özel kültürü vardır. Borsch çorbası mutlaka «smetana» ve «pampushka» ile yenir. «Smetana» Türk yoğurduna benzer ama daha çok ekşi. «Pampushka» ise sarımsak, dereotu ve ayçiçek yağı soslu küçük ekmekler.

Ukrayna Kiev Yemekleri Borsch Çorbası
2. Varenyky

Hamurdan yapılan Türk mantıya benzer bir çeşit yemek. Varenyky’nın içi çeşitleri çok.
En çok tercih edilen arasında patates, mantar, lahana, tuzlu peynir, kıyma gibi varenyky gelir. Tatlı varenyky denemek isterseniz vişne, elma, çilek ve birçok meyve içine konulur. Varenyky mutlaka smetana ile servis ediliyor.

Ukrayna Kiev Yemekleri Varenyky

Ukrayna Kiev Yemekleri Varenyky
3. Kotleta po Kyivsky

Tavuktan yapılan bir köfte çesidi. Tavuğun içine dereotu ve tereyağ konulur. Tavuk köftesi kızartmasından sonra tabağa servis edilir ve ilk bıçak darbesi ile tavuğun içindeki tereyağ ve dereotu yavaşça tabağa akar.
Kotleta po Kyivsky en çok Kiev Ukrayna’nın başkentinde yenir.

Ukrayna Kiev Yemekleri Kotleta po Kyivsky
4. Syrnyky

Syrnyky peynirden yapılan tatlı kek çeşidi. Ukraynalılar syrnyky daha çok kahvaltı için tercih ediyor. Syrnyky mutlaka smetana, bal, farklı reçel çeşitleriyle servis ediliyor.

Syrnyky
5. Uzvar

Uzvar Ukrayna geleneksel içkilerden biri. Uzvar kurutulmuş meyvelerden (elma, armut, vişne, kiraz, erik, kayısı) yapılır. Şeker yerine daha çok bal kullanılır. Mevsimeye göre ya sıcak ya da soğuk şeklinde içilir.

Uzvar
6. Deruny

Patates, soğan ve un ile yapılan böreğe benzer bir yemek çeşidi. Yine de smetana ile servis edilir. Deruny birkaç çeşitleri var — mantarlı, etli.

Deruny


Ukrayna yemeklerin tadına bakmak isterseniz mutlaka Ukrayna geleneksel mutfak lokantalarına gitmenizi tavsiye ederiz. Yukarıdaki yazılan lezetlerinden yeyin, pişman olamazsınız.